DOLAR
18,6336
EURO
19,4066
ALTIN
1.051,84
BIST
4.874,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
12°C
İstanbul
12°C
Çok Bulutlu
Pazar Çok Bulutlu
14°C
Pazartesi Çok Bulutlu
14°C
Salı Az Bulutlu
15°C
Çarşamba Hafif Yağmurlu
15°C

Qazi Muhammed Kimdir Nerelidir? Qazi Muhammed Sözleri

Qazi Muhammed Kimdir Nerelidir? Qazi Muhammed Sözleri
23.01.2022 13:22
0
A+
A-

İran’da bir dönem Kürd cumhuriyeti kurulmuştu. Qazi Muhammed bu anlamda bu cumhuriyeti kuran ve önderlik eden Kürt halk önderidir. Kendisinin bu alanda yaptıkları oldukça değerlidir. Nitekim halkı hem dini hem de milli anlamda birbirine bağlayan icraatleri ve sözleri bunu kanıtlar niteliktedir. İran Kürtleri arasında hiçbir zaman unutulmayacak olan qazi muhammed, İran işgalinden sonra idam edilir. İdamından önce meşhur vasiyeti halkına bırakır.

Qazi Muhammed Kimdir?

Qazi Muhammed  ya da diğer Kürtçe adı ile qazî mıhemed mahabad doğumlu Kürt halk önderlerindendir. Nitekim kendisi 1900 yılında bahsi geçen bölgede dönüş ve burada büyümüştür. Eğitimini babası başta olmak üzere kendi çabasıyla sürdürmüş ve iyi bir eğitim almıştır. Bu anlamda siyasi olarak üstün bir zekaya da sahipti. Halkını bir araya getirebilen, kanaat önderi olabilen bölgedeki ender isimler arasındaydı. Nitekim bunda en büyük etkenlerden birisi de hiç şüphesiz babası Qazî Alî’nin de önde gelen bireylerden oluşudur.

Qazî Muhammed ismindeki qazî, genel itibariyle Arapça’daki anlamıyla kadı manasına karşılık gelmiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere o dönemin bilhassa savcısı ve yargıcı özelliği taşıyan Kadı idi.

Qazî Muhammed eğitiminin büyük çoğunluğunu kutabhane denilen dini mekteplerinde almış ve tamamlamıştır.

Qazî Muhammed Nasıl Ölmüştür?

Qazî Muhammed , 31 mart 1947 tarihinde Mahabad Kürt Cumhuriyetini ilan etmiştir. Bundan sonraki süreçte de İran işgalinden kaçınamamıştır. Qazî, Kürdistan ilan ettiği alanda İran güçleri tarafından idam edilerek öldürülmüştür.

Nitekim Q. Muhammed idam edilmeden önce halkına hiçbir zaman eskimeyecek olan o efsanevi nasihatleri ve vasiyetini bırakmıştır.

Qazî Muhammed Çarçıra meydanında idam edilmeden hemen önce aşağıdaki sözleri söylemiştir.

“dema ku qazî mihemed birin ser kursiya sêdarê, destmalek anîn ku pê çavên wî girêdin. lê qazî nehişt û got: ‘xayînno! ez li hember millet û welatê xwe şermezar ninim ku hun çaven min girêdin … ez dixwazim di vê deqîqeya dawîna jiyana xwe de bi serbilindî li asoya berbeyanî ya welate xwe yê xoşewist, xweşik û dilgir binêrim ku çawan pêsîra tarîtiyê diçirîne. ez kurrê wefadarê milletê xwe bûm û nika jî weha me. bijî milletê kurd! bijî rizgariya kurdistanê!’ ”

Qazi Muhammed Meşhur Vasiyeti

“ben ömrümün son saatlerini yaşıyorum. Allah aşkına artık birbirinize düşmanlık etmeyin, sırt sırta verin, zorba düşmana ve zalimlere karşı durun. kendinizi düşmana bedava satmayın.

kürt halkının düşmanları çoktur, zorba ve acımasızdırlar. her halkın, ulusun başarı sembolü, birliktir, işbirliği ve dayanışmadır. birliğini sağlamayan, uyumu olmayan her halk, her zaman düşmanın baskısına maruz kalır, ezilir. kürtlerin, yeryüzünde yaşayan öteki halklardan eksik bir yanı yoktur. hatta siz yiğitliğinizle, fedakârlığınızla, baskıdan kurtulan halklardan daha ileridesiniz. düşman, işinin gerektiği kadarıyla sizi ister ve işi bittikten sonra size hiç acımaz, sizi hiç affetmez. düşmanlarının baskısından kurtulan halklar da sizin gibiydiler, ama onlar kurtuluş için birliklerini sağlamışlardı. yeryüzündeki tüm halklar gibi artık siz de ezilmeyin. birlik olursanız, birbirinizi kıskanmazsanız, kendinizi düşmana satmazsanız, siz de kurtulursunuz.

kardeşlerim,

artık düşmanlarınıza aldanmayın, Kürtlerin düşmanları hangi ulustan ve guruptan olurlarsa olsunlar, düşmanlarımızdırlar, merhametsizdirler, vicdansızdırlar, size acımazlar. sizi birbirinize kırdırırlar, yalan dolanlarla, para-pulla sizi karşı karşıya getirirler. kürt halkının düşmanları içinde en zalimi, en mel’unu, en tanrı tanımazı, en acımasızı acem (iran)’dır. (iran) kürtlere yönelik her türlü suçu işlemekten geri kalmaz, tüm tarihi boyunca kürtlere düşman olmuş, kin gütmüştür, gütmektedir. ismail ağa’yı (simko), kardeşi cevher ağa’yı, mengur’lu hamza ağa’yı ve daha nicelerini, kuran’a yemin ederek kandırdılar, kalleşçe öldürdüler. onlar, acemlerin kendilerine iyi davranılacağına dair kuran üzerine ettiği yemine safça inandılar. bugüne kadar olan tarih boyunca hiç kimse, acemlerin sözlerine sadık kaldıklarını, kürtlere verdikleri sözü tutup vaatlerini yerine getirdiklerini görmemiştir. küçük bir kardeşiniz olarak size diyorum ki, allah aşkına, birbirinizi tutun, birbirinize destek olun. emin olun ki, eğer acem size bal veriyorsa mutlaka içine zehir katmıştır. acemlerin yalan vaatlerine, sözlerine kanmayın, eğer kurana bin kez el basıp söz verse de amacı sizi kandırmaktır, hile yapmaktır.

 

ben ömrümün son saatlerini yaşıyorum. diyorum ki size doğru yolu göstermek için elimden gelen her şeyi yaptım, canla başla mücadele ettim, bu uğurda gevşek davranmadım. şimdi de size diyorum ki artık acemlere inanmayın, onların kuran’a el basarak verdikleri söze inanmayın. size nasihat ediyorum ki yüce allah aşkına vaatlere artık kanmayın. çünkü onlar ne allah’ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. onların nezdinde, müslüman da olsanız, kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız, malınız onlara helaldir.

benim verdiğim söz “sizi kötü kalpli düşmanın eline bırakıp gitme” değildi. ben geçmişimizi ve acemlerin söz vererek, hileyle kandırıp yakaladığı, öldürdüğü büyüklerimizi çok düşündüm. onlar her zaman aklımdaydılar ve ben hiç bir zaman acemlere güvenmedim. ama onlar buraya (mahabad) dönmeden önce, yolladıkları mektuplarla, elçi olarak gönderdiği ünlü kürt ve farslarla, acem devletinin, şah’ın kendisinin kötü amaçları olmadığına, kürdistan’da bir tek damla kan akıtmayacaklarına dair söz verdiler. onların verdikleri sözün neticesini şimdi siz kendi gözlerinizle görüyorsunuz. eğer aşiret reislerinin ihaneti olmasaydı, onlar kendilerini acem hükümetine satmasaydılar, bunlar da bizim ve cumhuriyetimizin başına gelmezdi.

sizlere nasihatim, vasiyetim odur ki; çocuklarınızı okutun. eğitim dışında, bizim diğer halklardan hiç bir eksiğimiz yoktur. halklar kervanından kopmamak için okuyun, okumak düşmana karşı en etkili silahtır.

emin olun, bilin ki, eğer uyumunuz, birliğiniz, eğitiminiz iyiyse, düşmana karşı zafer kazanırsınız. benim, kardeşimin ve amcaoğullarımın öldürülmesi, gözünüzü korkutmasın. amaçlarımıza ulaşana kadar daha bizim gibi birçok kişi, bu yolda öleceklerdir.

eminim ki bizden sonra da başka kişiler riyakârca aldatılarak ortadan kaldırılacaktır.

eminim ki bizden sonra birçok kişi, bizden yetenekli ve bilinçli de olsalar, acemlerin kurduğu tuzağa düşecekler. ama umut ederim ki bizim ölmemiz, bağrı yanık kürtlere, ibret olur, ders alırlar.

size bir diğer vasiyetim de şudur: halkın mutluluğunu, iyiliğini isteyin. halk sizin yardımcınız olursa, eminim ki siz de allah’ın yardımıyla başarıya ulaşırsınız. “sen niye başarıya ulaşamadın” diyebilirsiniz. cevap olarak diyorum ki, “vallahi ben başarılı oldum. ben halkın ve vatanın uğruna malımı, canımı veriyorum. bundan daha büyük bir başarı, nimet olur mu?” inanın ki ben her zaman allah’ın, onun resulü, halkım ve vatanın huzuruna yüz akıyla çıkacak bir ölümü istedim. bu, benim için bir zaferdir.

sevdiklerim,

kürdistan tüm kürtlerin evidir. her evde, ev sakinlerine bildikleri iş verilir. artık ötekilerin kıskanma hakkı yoktur. kürdistan da böylesi bir evdir. eğer siz birisinin bu evde çalışabileceğini biliyorsanız, bırakın çalışsın.

onun işine taş koymak olmaz artık. sizden birisinin omuzlarında büyük sorumluluklar olmasından, yerine getireceği, sorumluluk duyacağı bilinenlerin payına büyük işler düşmesinden ve onun da bu işleri yapmasından üzüntü duymak olmaz. emin ol ki kürt kardeşin kindar düşmandan daha iyidir. eğer omuzlarımda büyük sorumluluk olmasaydı, ben bugün darağacı altında olmayacaktım. birbirinize karşı tamahkar olmayın. bizim emirlerimizi yerine getirmeyenler, sadece emirleri yerine getirmemekle kalmıyorlardı, bize tam bir düşman gibi davranıyorlardı. şimdi onlar çocukları arasında ve derin uykudalar. biz kendimizi halkın hizmetçisi olarak gördüğümüz için, halka hizmet ettiğimiz için darağacının altındayız ve ben son saatlerimi vasiyetimi yazarak geçiriyorum. eğer omuzlarımda büyük bir sorumluluk olmasaydı, ben de çocuklarımın arasında, derin uykuda olurdum. oysa ben şu anda ölümünden sonra yapmanız gerekenler konusunda nasihatlerimi yazıyorum. ve eminim ki eğer sizden biri benim sorumluluğumu almış olsaydı, şimdi o darağacı altında olacaktı. allah’ın rızasını almak için, halkının hizmetkârı olan bir kürt olarak, omuzlarımdaki sorumluluk gereği aşağıdaki nasihatları ediyorum. umud ederim ki, şu andan itibaren dersler çıkarır, nasihatlarıma uyarsınız, allah’ın yardımıyla düşmana karşı zafer kazanırsınız.

1- allah’a, peygambere (allah’ın selamı üstüne olsun) ve allah’ın yanında olan her şeye inanın, iman edin, dini vecibeleri yerine getirmede güçlü olun.

2- aranızdaki birlik ve uyumu koruyun, birbirinize kötülük yapmayın, özellikle sorumluluk ve hizmet alanında tamahkâr olmayın.

3- düşmanın sizi aldatmaması için, eğitim seviyenizi yükseltin.

4- düşmana özellikle aceme inanmayın. çünkü acem birkaç açıdan sizin düşmanınızdır. dininizin, ülkenizin, halkınızın düşmanıdır. tarih ispat etmiştir ki kürtler aleyhine sürekli bahane aramıştır. en küçük suçlarda dahi kürtleri öldürüyorlar, kürtlere karşı her türlü suçu işlemekten geri kalmıyorlar.

5- bu dünyada, birkaç günlük ve önemsiz bir bir yaşam uğruna kendinizi düşmana satmayın, çünkü düşman düşmandır, düşmana güvenilmez.

6- birbirinize, siyasi, maddi, manevi ve namus alanlarında ihanet etmeyin. çünkü hain, allah’ın, insanların huzurunda suçludur, ihanet döner haini vurur.

7- eğer sizden birisi, ihanet etmeden işini yapıyorsa, kendisine yardımcı olun, kıskançlık ve tamah için kendisine karşı durmayın, ya da allah göstermesin onun hakkında yabancıların ajanı olmayın.

8- bu vasiyetimde cami, hastane ve okullar hakkında yazdıklarımın yerine getirilmesini talep edin, bunlardan yararlanın.

9- diğer halklar gibi baskı ve zulümden kurtulmak için mücadele etmekten geri durmayın. dünya malı önemli değildir. eğer vatanınız varsa, özgür ve serbestseniz, o zaman her şeyiniz var demektir, malınız, mülkünüz, devletiniz, ülkeniz, saygınlığınız da olacaktır.

10- allah’a olan can borcu dışında, kimseye borcum olduğunu zannetmiyorum. ama eğer az ya da çok, borçlu olduğum birisi çıkarsa, ben geriye çok mal-mülk bıraktım, gidip varislerimden borcunu istesin.

birbirinizi tutmadığınız müddetçe başarılı olamazsınız. birbirinize zulüm etmeyin. çünkü allah zalimleri çok erken yok eder. zulüm ortadan kalkacak, bu allah’ın sözüdür, allah zalimden intikam alır.

bu sözleri kulağınıza küpe edeceğinizi umud ediyorum. allah sizi düşmanlarınız karşısında zafere ulaştırsın. sadi’nin buyurduğu gibi:

amacımız nasihatti, yaptık.

sizi allah’a havale ettik, gidiyoruz.”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.